Såhär långt i kursen har vi kommit nu!
Lektion 15: Måltider med Tallriksmodellen
Idag har vi pratat om Tallriksmodellen. Den är ett bra hjälpmedel att tänka på både när vi handlar mat och när vi lägger upp mat på tallriken.
Tallriksmodellen består av tre delar;
Den första delen består av grönsaker och rotfrukter. En stor del av tallriken fylls med olika sorters grönsaker och rotfrukter. Den som inte rör sig så mycket kan fylla halva tallriken.
Den andra delen är potatis, pasta, bröd eller gryn som ris, bulgur, mathavre och matkorn. Välj i första hand fullkornsvarianter. Den som rör sig mycket kan göra denna del ännu större.
Den minsta delen är kött, fisk, ägg och baljväxter som bönor, linser och ärtor. Eller vegetariska alternativ som quorn eller tofu.
Lektion 16: Mer grönsaker och frukt
Vi har pratat om varför det är bra att äta mycket grönsaker och frukt. Vi har också pratat om hur vi på olika sätt kan äta mer av grönsaker och frukt.
Lektion 17: Mediciner, träning och mat
Mediciner påverkar våra kroppar. Även om mediciner gör att våra kroppar mår bättre, kan vissa mediciner göra så att en del av kroppen mår bättre samtidigt som det händer något som inte känns bra eller som påverkar oss på ett dåligt sätt. Det kallas biverkningar.
När man äter vissa mediciner kan man t ex känna sig mer hungrig, bli trött, må illa, få hjärtklappning eller känna att det kryper eller pirrar i kroppen.
Ett exempel på biverkning kan vara om man dricker mycket kaffe för att bli pigg, men så blir man kanske också lite skakig.